KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ EĞİTİMİKENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ EĞİTİMİ

 

Trabzon Sağlık Müdürlüğü ve Trabzon Kanser ve Umut Savaşım Derneği, Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri dolayısıyla meme kanseri konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla "Kendi Kendine Meme Muayenesi" konusunda bir dizi eğitim çalışması başlatmıştır. 

Trabzon Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Şube Müdürü Uzm. Dr. Mehmet KAPUCU ve Eğitim Şube Müdürlüğünden Hem.Nesrin BOSTANOĞLU tarafından, Trabzon  merkez ve ilçelerdeki Halk Eğitim Merkezlerinde, Trabzon  halkına  ve farklı kurumlarda çalışan kamu personeline yönelik Meme Kanseriyle ilgili eğitimler düzenlenmiştir.

Seminerlerde;  Meme Kanseri nedir, belirtileri nelerdir, meme kanserinden korunmak için yapılması gerekenler dile getirilmiş; Meme Kanserinde erken tanının çok önemli olduğu, meme kanseri tedavisinin etkili sonuç verebilmesi için düzenli olarak kontrollerin yapılması gerektiğinin altı çizilmiştir.
              Her bilinçli kadın kendi kendine meme muayenesi yapmayı öğrenmeli ve bu muayeneyi düzenli olarak yapmayı alışkanlık haline getirmelidir. Memedeki kitlelerin %80'i, bu kitleler iyi huylu olsun, kötü huylu olsun, kadınların kendisi tarafından ya tesadüfen, ya da kendi kendine meme muayenesinde keşfedilmektedir. Tesadüfen keşfedilen kitleler genellikle çok büyük kitleler olmakta, aksine, usulüne uygun olarak yapılan bir kendi kendine meme muayenesinde daha ufak çaptaki kitleleri ve ek olarak meme kanserine işaret edebilecek bazı bulguları keşfetme imkanı doğmaktadır. 

''ERKEN TANI KONULDUĞUNDA MEME KANSERİNDE TAMAMEN TEDAVİ EDİLEBİLME ŞANSI ÇOK YÜKSEKTİR''

Kansere bağlı ölüm nedenleri arasında akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer alan meme kanseri için düzenli olarak muayenelerin yapılması gerektiği, kadınların kendi kendilerine yapacakları muayenenin de erken tanı için büyük önem taşıdığı bilinmektedir.        

Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanserdir. Erken tanı konulduğunda meme kanserinde tamamen tedavi edilebilme şansı çok yüksektir. Erken tanı sayesinde çok büyük olasılıkla memenin alınmasına gerek kalmamaktadır. 20-25 yaş arası her kadın, her ay kendi kendini muayene etmelidir. 30-35 yaş arası her kadın herhangi bir yakınması olmasa da meme muayenesi olmalıdır, ultrasonografi ve mamografi çektirmelidir. 40 yaş ve üzerindeki her kadın, yıllık doktor muayenesi ve mamografi yaptırmalıdır.

            Bu bilgiler ışığında Trabzonlu vatandaşlarımızı bilgilendirmek ve elle muayene yöntemleri konusunda bilinçlendirerek erken teşhis ve tedaviyi sağlamak amacıyla, Sağlık Müdürlüğü olarak Merkez ve 4 ilçe olmak üzere 407 kişiye eğitim verilmiş olup, yaklaşık 400 kişiye bilgilendirici broşür dağıtılmıştır. Eğitim seminerlerimiz devam etmektedir.