23-30 NİSAN ALTINCI AVRUPA AŞI HAFTASI23-30 NİSAN ALTINCI AVRUPA AŞI HAFTASI   Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Komitesi tarafından 23 Nisan- 30 Nisan 2011 tarihleri arasında düzenlenmesine karar verilen ve 50 ülke ile birlikte ülkemizde de gerçekleştirilecek olan 6. "Avrupa Aşı Haftası”nda ana tema; aşı ile korunabilir hastalıkların tehdidine karşı sektörlerarası işbirliği yapılarak çözümler bulunması, bağışıklamanın hedeflerine ulaşılmasının ne kadar önemli olduğunun vurgulanması olarak belirlenmiştir.Ayrıca Aşı Haftası ile sağlık personelinin aşılama hizmetleri konusunda bilgilendirilmesi, duyarlılığın arttırılması, toplumun aşılama konusunda farkındalığının arttırılması yolu ile eksik aşılı ve aşısız çocukları (0-5 yaş) aşılarının tamamlanması amaçlanmıştır.
 Aşı Nedir ? Hangi Hastalıklardan Korur?
İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri vb. mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak yada bazı mikropların salgıladığı zehirlerin (toksinlerin) etkilerinin ortadan kaldırılarak geliştirilen biyolojik maddelere AŞI denir.
  DaBT (karma aşı) difteri, boğmaca ve tetanozdan; polio aşısı çocuk felcinde; Hep-B aşısı Hepatit B’ye bağlı B tipi sarılık, siroz ve karaciğer kanserinden; Hib aşısı H.İnflüenza tip b’ye bağlı menejit, zatürre ve orta kulak iltihaplarından; BCG aşısı veremden; KKK(Kızamık-kabakulak-kızamıkçık) aşısı kızamığa bağlı zatürre, orta kulak iltihabı, SSPE hastalığı, doğumsal kızamıkçık sendromu ve kabakulaktan; KPA aşısı ise zatürre, beyin iltihabı ve kan zehirlenmesinde korur.

Ayrıntılı Bilgi ve Formlar

Basın Bülteni