5 MAYIS DÜNYA EBELER GÜNÜ       5 MAYIS DÜNYA EBELER GÜNÜ

 5 Mayıs Ebeler Günü nedeni ile İl Sağlık Müdürü  Uzm.Dr.Kemal SÜLEYMAN Müdür Yardımcıları Dr.Osman GÜNER , Tahsin AKYÜZ ve   birçok ebenin katılımı ile Valilik önünde tören düzenlendi. Törende saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ardından Trabzon’daki tüm ebeler adına konuşmayı Akçaabat Toplum Sağlığı Merkezi Ebelerinden Fatma ÜÇÜNCÜ  yaptı.

ÜÇÜNCÜ konuşmasında; Sağlığın temeli, gebelik ve doğumla atılır ve sağlıklı aileler geleceğin anahtarıdır. Tüm dünyada aile sağlığını korumak ve yükseltmek için çalışan  ebelik mesleği,  yüklendiği bu önemli misyon ile, toplum için vazgeçilmez meslekler arasında yer alır. Ebelik mesleğinin önemine dikkat çekmek için, dünyada ve ülkemizde  her yıl 21–28 Nisan Ebeler Haftası ve 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü olarak kutlanmaktadır.

      Ebelik tarihin en eski mesleklerinden biridir ve ebelerimiz Yurdumuzun her köşesinde, köylerde, kentlerde ve çoğu zaman zor şartlar altında halkımıza hizmet vermektedir.  Ana-Çocuk Sağlığı hizmetleriyle birlikte doğum öncesinde, doğum esnasında ve doğum sonrası dönemde anneye ve bebeklere bakım hizmetleri veren ebelik mesleği yeni bir canlının dünyaya gelmesine yardımcı olmak, doğum ağrısı çeken bir annenin acısını dindirmek ve aileye istek ve özlemle beklenen birinin katılımını  sağlamakla toplum içinde saygın bir yere sahiptir. Ağır fedakârlıklar içerisinde görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan ebeler, Sağlık sistemimizin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Bu duygu ve düşüncelerle meslektaşlarımın 5 Mayıs Ebeler Gününü kutlar, başarılar dilerim.