AHİ EVREN'DEN BİR YENİLİK DAHA

AHİ EVREN GÖĞÜS VE KALP DAMAR CERRAHİSİ HASTANESİNDEN BİR YENİLİK DAHA

-Kalp ritminde bozulmalara yol açan ileti yolaklarında ki problemlere bağlı gelişen çarpıntıların tedavisinde;

-Radyofrekans ( Radyodalgası) yöntemi ile ritim bozukluğuna sebep olan ileti yolunun yakılması ( ablasyonu) işlemi 

      Kurulduğu günden beri bölgemiz ve Trabzon’un Kalp ve Damar Hastalıklarındaki tedavi yükünü üzerine alan ve bu işi tıptaki gelişmeleri yakından takip ederek modern bir anlayışla yürüten Ahi Evren Hastanesi en son olarak bu vizyonu çerçevesinde kalp ritminde bozulmalara yol açan ileti yolaklarında ki problemlere bağlı gelişen çarpıntıların tedavisinde son dönemde dünyada yaygın ülkemizde ise sadece İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerimizin sınırlı merkezlerinde uygulanan bir tedavi yöntemini olan Radyofrekans ( Radyodalgası) yöntemi ile ritim bozukluğuna sebep olan ileti yolunun yakılması ( ablasyonu) işlemini ihtiyacı olan hastalarda uygulamaya başlamıştır.

04-05 Aralık 2010 tarihleri arasında bu amaçla 15 tane ritim bozukluğu olan hasta, İstanbul Koşuyolu Kalp Hastanesinde çalışan hemşerimiz Kardiyolog Doç. Dr. Mustafa Yıldız önderliğinde, Ahi Evren Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Şükrü Çelik  ve Uzm.Dr.Tayyar GÖKDENİZ ve hastanedeki kardiyoloji uzmanı doktorlar  tarafından uygulanan ablasyon tedavisi ile sağlığına kavuşturulmuştur.

Böylelikle Ahi Evren Hastanesi tedavi hizmetlerinde çağdaş tıbbın kalp hastalıkları alanındaki tüm gelişmelerini yöremiz halkı için uygulamaya koymuş ve bu tür rahatsızlıkları olan hastaların tedavi olmak için büyük şehirlere gidip, sınırlı sayıda merkezde uygulanan bu tedavi yöntemi için aylarca sırada beklemesinin önüne geçerek bölge için önemli bir sağlık sorununa çözüm getirmiştir.

Bundan böyle Kalp Ritim Bozukluğu olan ve RF Ablasyon tedavisine ihtiyacı olan hastaların Kardiyoloji Poliklinliklerine ve Uzm.Dr. Tayyar GÖKDENİZ ve Kardiyoloji Başasistanı Dr.M.Tarık AĞAÇ’a müracaat etmeleri yeterli olacaktır.

         RF ABLASYON NEDİR: Hastanın toplardamarına  yerleştirilen bir giriş iğnesi aracılığı ile kateterlerin sağ kalp boşluklarına yerleştirilmesi  ve bu kateterlerden uygulanan radyofrekans dalgaları ile çarpıntı ve ritim bozukluğuna sebep olan ileti yolunun yakılması( ablasyonu)  işlemidir. Başarı oranı % 95 olup, işlemin hasta üzerinde çok ciddi bir yan etkisi bulunmamaktadır.