Sahra Hastanesi Kurulum Eğitimi (01-02 Ağustos 2017)

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şubesi bünyesindeki Ulusal Medikal Kurtarma Ekiplerince (UMKE), sahra hastanesi kurulumu eğitimi düzenlendi. UMKE geliştirme eğitimi programında yer alan eğitim, 14 UMKE gönüllüsü katılımıyla İl Sağlık Müdürlüğü ek hizmet binasının bahçesinde gerçekleştirildi. 01-02 Ağustos 2017 tarihlerinde 1 gece konaklamalı 2 gün süren eğitimde sekiz adet şişme tip çadır seti ünitelerinin kurulumu, bakımı, dizaynı sağlandı.

Bakanlık Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Lojistik ve Teknik Hizmetler Başkanlığı tarafından görevlendirilen İbrahim ESEN ve Battal ADIGÜZEL kurulan hastanenin kontrolünü ve değerlendirmesi yapıldı.

Yurtiçi ve yurtdışında meydana gelebilecek afet ile acil durumlarda kullanılmak üzere Sağlık Bakanlığı tarafından 34 İl Müdürlüğü'ne tahsis edilen Mobil Şişme Çadır Hastane ve Donanımlarından biri olan şişme tip çadırlar kısa zamanda kurulabilmesi ve taşınabilir olması nedeniyle herhangi bir afet durumunda sağlık hizmetlerinin sunumunu hızlandırması amaçlanıyor.

Kurulumu gerçekleştirilen mobil sahra hastanesi 6 adet 65 metrekarelik ana ünitesi, 45 metrekare ara bağlantısı ve dekontaminasyon (arındırma) ünitesiyle toplamda 500 metrekarelik kapalı alandan oluşmaktadır. Afet halinde ünitelerin her biri 7 dakikalık bir zaman içerisinde hazır hale gelmektedir. İlk hasta kabulü ise 15 dakika içerisinde yapılabilmektedir. Sahra hastanesi 50 yatak kapasitesine sahiptir. Mobil hastane içerisinde hasta gözlem odası, yoğun bakım, laboratuvar, dijital röntgen ve genel amaçlı bölümler bulunmaktadır.