9 Eylül "Dünya İlk Yardım Günü"

                                                                               

 

9 EYLÜL ‘DÜNYA İLK YARDIM GÜNÜ’

Dünyada her 5 saniyede 1 kişi yaralanma sonucu hayatını kaybetmektedir. Herkes, her an, herhangi bir yerde, bir kaza veya yaralanma sonucu ilk yardıma ihtiyaç duyabilir ve acil durum sonrası doğru müdahale ile hayat kurtarılabilir. Bu amaçla farkındalığı arttırmak için her yıl eylül ayı ikinci cumartesi günü ‘Dünya İlk Yardım Günü’ olarak anılmaktadır.

İlk Yardım nedir?

Herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren durumda, sağlık görevlileri tıbbi yardımı sağlayıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önleyebilmek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

İlimizde İlk Yardım Eğitimleri Sağlık Bakanlığı mevzuatlarına uygun olarak İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yetkilendirilen İlk Yardım Eğitim Merkezleri tarafından verilmektedir. Eğitimler ilk yardım uygulamaları konusunda en az 2 günlük teorik ve pratik uygulamaları içermektedir. Eğitim sonrasında yapılan teorik ve pratik sınavda başarılı olmuş ve İlk yardım sertifikası almış kişiye ilk yardımcı denilmektedir.

İlk yardım uygulamaları; koruma, bildirme, kurtarma olmak üzere 3 temel üzerine kurulmaktadır.

  • Koruma; olay yerinde olası tehlikeleri belirleyerek güvenli bir çevre oluşturmaktır.

  • Bildirme; Hasta/yaralının durumuna uygun algoritmadaki zamanda gerekli yardım kuruluşlarına ( 112 ) haber verilmesidir.

  • Kurtarma ise olay yerinde hızlı ancak sakin ve bilinçli bir şekilde hasta yaralılara yapılan müdahaledir.

Yaşam ile ölüm arasındaki süreçte ancak ilk yardım bilgisi bizlere yardımcı olabilir. Bu sebeple ‘Dünya İlk Yardım Günü’ kapsamında; kazalar ve ani hastalık durumunda tıbbi yardım gelinceye kadar yapılabilecek ilk yardım uygulamaları hakkında toplumun bilgilendirilmesi, toplumda ilk yardım eğitimlerine yönelik duyarlılık oluşturulması, toplum bireylerine herkesin yaşam kurtarmak amacıyla ilk yardım öğrenmek ve uygulamak için yeterli kapasiteye sahip olduğu bilincinin kazandırılması, ilk yardım konusuna yerel otoriteler ile basının ilgi ve desteğinin çekilmesi, "İlk Yardım Gönüllüsü" sayısının artırılması amaçlanmaktadır.

 

İlk Yardım Eğitimi Alın. Hayat Kurtarın. Siz de Kahraman Olun.