28 Eylül "Dünya Kuduz Günü"

                                                         

Kuduz, halk sağlığını tehdit eden ve eski çağlardan beri bilinen önemli bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl yaklaşık 55.000 kişi kuduz nedeniyle yaşamını yitirmektedir. Özellikle Asya ve Afrika ile Latin Amerika’da hastalık yaygındır.

Kuduz, hayvanlardan insanlara bulaşan viral bir hastalık olup tilki, kurt ve çakal gibi yabani memeliler ile köpek, kedi, inek, koyun, keçi ve eşek gibi evcil memeli hayvanlarda görülebilmektedir. Kuduzun ana bulaşma yolu kuduz olan hayvanların ısırması, tırmalamasıdır. Ayrıca, bütünlüğü bozulmuş deri veya mukozalardan kuduz hayvanın salyası ile de bulaşabilmektedir. Kuduza ilişkin belirtiler görülmeye başladığında, kuduz hem insanlar hem de hayvanlar için ölümcüldür. Ancak kuduz riskli temas sonrasında gerekli tedbirler alındığı zaman hastalığı oluşmadan önlemek mümkündür.

Kuduz İhtimali Olan Bir Hayvan Tarafından Isırıldığında Ya da Tırmalandığında Ne Yapılmalı?

Kuduz olma ihtimali olan bir hayvan tarafından ısırıldığında ya da tırmalandığında kişi, yara yerini hemen bol su ve sabunla en az 15 dakika süre ile yıkadıktan sonra en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmeli ve hayvanla temasından bahsetmelidir. Yaranın yıkanması kuduz riskini önemli ölçüde azaltır. Bu işlem hayvanın salyasından çıkan ve yaraya bulaşmış olan virusların uzaklaşmasını sağlayacaktır Sağlık personeli tarafından değerlendirilip gerekli müdahaleler yapıldıktan sonra kuduz aşısı programına alınması uygun görülürse aşılarını zamanında ve eksiksiz olarak yaptırması konusunda kişi gerekli özeni göstermelidir. Kuduz, belirtileri ortaya çıktıktan sonra tedavisi mümkün olmayıp ölümle sonuçlanmaktadır. Bu nedenle kuduz riskli temastan sonra yara bakımı, kuduz antiserumu ve kuduz aşısı uygulamaları hayat kurtarıcıdır o nedenle ihmal edilmemelidir.

Hayvan Sahiplerine Düşen Görevler Nelerdir?

Üç aydan büyük köpek ve altı aydan büyük kedi sahibi olanlar hayvanlarını kayıt altına aldırmakla, yılda bir defa hastalığa karşı aşılatmakla yükümlüdür. Aşı uygulamasından önce yapılacak parazit tedavileri ve destekleyici uygulamalara ise veteriner hekim karar verir. Hayvan sahipleri hayvanlarının diğer hayvanlarla ya da insanlar ile kontrolsüz şekilde temasını engelleyecek tedbirleri almaları gerekmektedir. Hayvan sahipleri köpek ve kedilerinin ölümü halinde durumu hemen belediyelere veya bağlı bulundukları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl veya İlçe Müdürlüklerine bildirmelidirler.

Hastalık şüphesi oluşturan sıra dışı davranışlar, ısırma veya ısırılma bulguları, yabani hayvanlarla temas ve sebebi belli olmayan hayvan ölümlerinden haberdar olan hayvan sahipleri ve bakıcıları, veteriner hekimler ile muhtarlar, köy korucuları, celepler, çobanlar, gemi kaptanları, istasyon ya da gümrük memur veya idarecileri gibi ilgililer durumu aynı gün içinde yetkili otoriteye bildirmek zorundadır.

Ayrıca köpek ve kedilerin her yıl aşılanması hastalığın insanlara bulaşının engellenmesi açısından çok önemlidir. Bakımını üstlendiğimiz kedi ve köpeklere her yıl kuduz aşılarını yaptırarak hayvanlarımızı, kendimizi ve sevdiklerimizi kuduzdan koruyabiliriz.

Kuduz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Her enfeksiyon hastalığında görülen halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık gibi belirtilere ilaveten yutma bozukluğu sudan korkma (hidrofobi), suyu görünce boğulma hissi, havadan korkma (aerofobi), halüsinasyonlar (olmayan şeyleri görme) bu tablo psikiyatrik hastalık olabileceğini bile düşündürebilir. 1 hafta içinde felçler ortaya çıkar ve solunum kasları da etkilendiğinden hastalık ölümcül seyretmektedir. Tedavisi olmayan bu hastalığın aşı ve serum ile önlenebilmesi yani bağışıklama yapılarak engellenmesi mümkündür. Artık ileri teknoloji ile hücre kültürlerinden üretilen aşılar(HDCV) çok güvenilir ve yan etkileri neredeyse yok denecek kadar azdır.

Kuduz Hastalığı ile Savaşmak İçin ÖĞRETİN, AŞILAYIN, YOK EDİN