3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası

 

3-9 KASIM ORGAN BAĞIŞI HAFTASI

Organ Bağışı; Bir kişinin hayatta iken kendi isteği ile tıbben yaşamı sona erdikten (beyin ölümü gerçekleştikten) sonra doku ve organlarının, başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu iki şahit huzurunda belgelemesidir. Akli dengesi yerinde, 18 yaşından büyük olan herkes organ bağışında bulunabilir. Organlarının birini bağışlayacağı gibi tamamını da bağışlayabilir.

Ülkemizde Organ bağışı ve naklinin yaygınlaştırılması ve bu bilincin yeterince gelişmesini sağlamak amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından her sene 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası olarak kutlanmaktadır.

Sağlık Bakanlığımız TDİS verilerine göre Ülkemizde 21.531 hasta böbrek nakli, 2.090 hasta karaciğer nakli, 912 hasta kalp nakli, 282 hasta pankreas nakli, 60 hasta akciğer nakli 2574 hasta kornea nakli beklemektedir.

Trabzon ilinde 3684 kişi organ bağışçısı olmuş, 35 tane beyin ölümü vakası tespit edilmiştir. 107 hasta böbrek nakli, 10 hasta karaciğer nakli için beklemektedir.

Organ yetmezliği sorunu yaşayan hastalarımız için büyük bir umut ışığı olan organ bağışı haftasının en etkin ve en verimli bir biçimde kutlanması için İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. 3 Kasım 2017 tarihinde Forum Alışveriş Merkezinde tüm gün stant kurularak bilgilendirilme yapılacaktır. Ayrıca bilboardlar, yazılı- görsel basında bilgilendirme hafta ile ilgili tanıtım yapılacaktır. Düzenlemiş olduğumuz bu etkinliklerde bütün vatandaşlarımızı bizlere destek olmaya davet ediyoruz.

Organ ve doku bağışı yapmak isteyen vatandaşlarımızın yapması gereken tek şey; İl Sağlık Müdürlüğü, Hastaneler, Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezlerine müracaat ederek sistem üzerinden bağış işlemlerini gerçekleştirmeleridir.

Bırakacağınız en güzel miras; hayatta iken yapacağınız “Organ Bağışı”dır.

Prof.Dr.MustafaYILMAZ
İl Sağlık Müdürü