12 Kasım Dünya Zatürre GÜnü

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), pnömoni (zatürre) konusunda toplumun dikkatini çekmek, hastalıktan korunmak ve tedaviye hastaların tam olarak uyumunu sağlamak için 2009 yılından bu yana 12 Kasım gününü Dünya Zatürre Günü olarak kabul etmekte ve bugün kapsamında çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.
Pnömoni (zatürre) akciğerleri etkileyen ve çoğunlukla da bakteri ya da virüslerin neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Hastalığa mantarlar da neden olabilir. Sağlıklı kişilerde akciğerler hava ile dolu küçük keseciklerden oluşurken, zatürreli kişilerde bu kesecikler iltihaplı sıvı ile doludur. Solunum ağrılı ve oksijen alımı sınırlıdır. Yakın temasla insandan insana bulaşır. Yani hasta kişilerin öksürmesi veya hapşırması sırasında saçılan damlacıkların hava yolu ile yayılması sonucunda sağlıklı kişilere bulaşma olur. Genellikle de kış aylarında ve ilkbaharın başında ortaya çıkar.
Hastalık açısından iki önemli riskli yaş grubu beş yaş altı çocuklar (özellikle 2 yaş altı) ve 65 yaş ve üzeri yaşlılardır. Zatürrenin beş yaş altı çocuklar arasında en önemli ölüm nedeni olduğu da ifade edilmektedir. Eğer kişilerde kronik akciğer hastalığı, kalp hastalığı, başka kronik hastalıklar, dalağın alınmış olması, bağışıklık sistemini zayıflatan durumlarda var ise kişiler zatürre açısından daha duyarlıdırlar. Aşılama yapıldığında ve bağışıklık oluştuğunda zatürrenin görülme sıklığı ve zatürreye bağlı ölümlerde azalma görülmektedir.
Zatürrenin önlenmesi için en etkili yol çocukların aşılarının tam ve zamanında yapılmasıdır. Çocuklar ve yaşlılar rutin aşılama programı çerçevesinde zatürre aşısı olmalıdırlar. Bu uygulamanın kişinin hekimi tarafından yapılması gerekmektedir.  Yaşamın ilk 6 ayı sadece anne sütü vererek başlayan yeterli beslenme çocukların doğal direncinin gelişmesi için oldukça önemlidir. Bu zatürrenin önlenmesini sağlayacak ek olarak hastalık durumunda hastalığın süresini de kısaltacaktır. Ev içinde hava kirliliğinin önlenmesi, ellerin yıkanması da zatürrenin önlenmesinde etkili önlemlerdir. Kısaca “çocuklarınızı zamanında aşılatarak, yeterli besleyerek ve temiz bir çevre sağlayarak” zatürreden koruyabilirsiniz.