12 Kasım Afet Eğitimi Hazırlık Günü

12 KASIM AFET EĞİTİMİ HAZIRLIK GÜNÜ

Afetlerden en az zarar görmenin temel koşulu afete ne kadar hazır olduğumuzun farkında olmaktır. Ülkemizde 12 Kasım Afet Eğitimi Hazırlık Günü olarak anılmakta ve insanlar bilinçlendirilmektedir. Hazırlık aşamalarının en önemlilerinden biri de müdahale ekiplerinin her an afete hazır halde bulunmasıdır. Bu amaçla “3. Bölge Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE)’’ 07-09 Kasım 2017 tarihleri arasında, Bölge illeri UMKE timleri (Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize), AFAD, İl Ambulans Servisi, İtfaiye ve Emniyet Müdürlüğü katılımıyla Trabzon ilinde UMKE Bölge Tatbikatı gerçekleştirmiştir.

UMKE timleri, Ortahisar İlçesi Pazarkapı Mevkiinde 1.etap “Enkaz”, 2.etap “KBRN (Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif, Nükleer) Olaylarına Yaklaşım” ve Düzköy yolunda bulunan İl Sağlık Müdürlüğü ek hizmet binasında 3. Etap “Çoklu Trafik Kazası” tatbikatlarını Trabzon ilinden 26, Giresun’dan 9, Rize’den 11, Gümüşhane’den 5 ve Artvin’den 3 olmak üzere toplamda 54 Katılımcı UMKE personeli ve 12 Eğitimci UMKE personeli ile 1 lojistik araç, 1 Mobil Komuta Aracı, 4 tane 112 Acil ambulansı, 7 tane 4*4 UMKE görev aracı ve Helikopter Ambulans katılımıyla başarıyla sonuçlandırmıştır.

Hazırlanan senaryo gereğince ilk etapta gerçekleşen 6.9 şiddetindeki deprem sonrasında oluşan göçük ve enkaz altında kalan 7 yaralı ve 2 hayatını kaybeden vatandaşa kurtarma ve acil yardım uygulamaları yapılmış, 2. Etapta sarsıntı sonrasında oluşan tarım ilacı fabrikasının çöktüğü senaryosu hazırlanmış ve olay KBRN(Kimyasal biyolojik radyolojik ve nükleer) vakası olarak değerlendirilerek, olaya ilk müdahale eden UMKE personeli ile 3 vatandaşın etkilendiği bir KBRN olayı kurgulanmıştır. Son etapta ise, iki aracın karıştığı çoklu yaralanmalı trafik kazası senaryosu hazırlanarak senaryo gereği 13 kazazede olay yerinden kurtarılıp uygun hastanelere nakledilerek tatbikat başarıyla sonlandırılmıştır.

Özellikle 1999 Marmara ve Düzce depremlerinden sonra Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri’ne (UMKE) ihtiyaç ortaya çıkmış ve ülkemiz genelinde 2003 yılından itibaren yapılanma başlanmıştır. Bugün 3. Bölge Koordinatörlüğünü üstlenen Trabzon UMKE ailesi, 116 personele sahip olup yapılan tatbikatla sadece ilin değil tüm ülkede ihtiyaç dahilinde afet için UMKE’nin her an hazır olduğunu da göstermiştir.