20-26 Kasım Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası

 

 

Bilimsel diş hekimliğinin başlangıcı kabul edilen 22 Kasım 1908 tarihinden yola çıkılarak 22 Kasımı içine alan hafta ‘Ağız ve Diş Sağlığı Haftası’, 22 Kasım günü ise ‘Diş Hekimliği Günü’ olarak kutlanmaktadır. Sağlığımızın çok önemli bir parçası olan ağız ve diş sağlığının; çocukluk çağından itibaren ebeveynler ve diş hekimleri tarafından verilecek eğitimlerle alışkanlıklara dönüştürülmesi gerekliliği Ağız ve Diş Sağlığı Haftasında vurgulanan en önemli mesajdır.

Ağız ve diş sağlığı, sağlıklı bir yaşam sürecinin vazgeçilmezlerindendir. Hastalıkların büyük bir kısmının ağız yoluyla bulaştığı göz önünde bulundurulduğunda, ağız ve diş sağlığının ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır. Kalp ve damar hastalıkları, diyabet, solunum yolu hastalıkları, kanser gibi bulaşıcı olmayan hastalıklar ile ağız ve diş sağlığını etkileyen hastalıklar aynı risk faktörlerini taşımaktadır. Dolayısıyla ağız ve diş sağlığının korunması genel sağlığın korunmasında da çok önemli bir koşuldur.

Diş ve diş eti hastalıkları ’’Önlenebilir’’,’’Kontrol edilebilir’’,’’Davranışla iyileştirilebilir’’ hastalıklar grubuna girmektedir. Koruyucu hizmetler ile önlenemeyen ağız ve diş eti hastalıklarında tedavi edici hizmetler devreye girmektedir. Koruyucu hizmetlere öncelik ve ağırlık verilmesi tedavi edici hizmetlerdeki maliyet, insan gücü ve zaman kaybını da ortadan kaldırmaktadır.

Çocuk ve gençlerin gelişim dönemlerinde edindikleri tutum ve davranışlar, yaşamları boyunca hem genel sağlıkları hem de ağız ve diş sağlıklarının şekillenmesi açısından çok önemlidir. Toplum olarak ağız ve diş sağlığı anlayışının tamamen değişmesi zorunluluk haline gelmiştir. Ağız ve diş sağlığının en önemli basamağı diş bakımı ve rutin diş hekimi kontrolleridir. Diş bakımının ilk şartı ise biri yatmadan önce olacak şekilde günde en az 2 defa, 2 dakika süreyle diş fırçalamaktır. Günde 1 kez dişlerin ara yüzünün diş ipi veya ara yüz fırçasıyla temizlenmesi, diş fırçalamanın etkinliğini arttırmak için ağız gargarası kullanılması, her yemekten sonra mutlaka ağzın çalkalanması, kişiye özel kullanılan diş fırçalarının 3 ayda 1 kez değiştirilmesi ve yılda 2 kez diş hekimi kontrolüne gidilmesi ağız ve diş sağlığını tamamlayan unsurlardır.

Ağız ve Diş Sağlığı Haftasında bütün ebeveynler, öğretmenler, ilgili sivil toplum kuruluşları, medya kuruluşları ve toplumun tüm bireyleri ağız ve diş sağlığı konusunda daha duyarlı olmaları gerektiğini hatırlamalıdır.