1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası Trabzon'da Kutlandı

1-7 Aralık Acil Sağlık Hizmetleri Haftası olması münasebetiyle İl Ambulans Servisi Başhekimliği il genelinde çeşitli faaliyetlerde bulundu.

İl Ambulans Servisi Başhekimliği personeli ve UMKE gönüllülerinin İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mustafa YILMAZ’ı ziyareti ile başlayan hafta kapsamında; İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak Yavuz Selim ve Dumlupınar İlkokullarına Minik 112 uygulaması gösterildi. Yaklaşık 340 öğrenciye 112 Acil Çağrı Merkezi ne zaman, nasıl ve hangi durumlarda aranmalıdır konularında bilgilendirme yapıldı ve hediyeler verildi.

İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş ve Trafik Denetleme Büro Amirliği ekipleriyle Polis memurlarının Emniyet Kemeri Kontrol Uygulaması görevine eşlik edilerek araç içerisindeki sürücü ve yolculara 112 tanıtıldı ve el broşürleri dağıtıldı.

Forum AVM de 4 gün süreyle Yaşama Yol Ver standı kuruldu. Halk tarafından yoğun ilgi gösterilen ve büyük beğeni toplayan stantta 4 gün süreyle toplamda 54 Sağlık personeli görev alarak Temel Yaşam Desteği uygulaması müzik eşliğinde maketler üzerinden uygulamalı gösterildi. Ayrıca motosiklet ambulans ile Pajero jip ambulans stantta sergilenerek, ambulans tıbbi donanımı tanıtıldı ve ekran üzerinden Sağlık Bakanlığının 112 kamu spotları 4 gün boyunca gösterildi.

İl içinde 16 farklı noktaya araç sürücülerine yönelik bilgilendirici Yaşama Yol Ver afişleri asılarak taksi ve dolmuş durakları ziyaret edildi ve 1-7 Aralık 2017 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası kapsamında yaklaşık 10.000 kişiye ulaşıldı.

Sağlık Bakanlığı tarafından üç yıldır devam eden “Yaşama Yol Ver” kampanyası kapsamında bütün faaliyetlerde halka yönelik olarak “ Trafikte ambulansa geçiş üstünlüğü sağlanması ve 112 telefon hatlarının gereksiz meşgul edilmesinin önlenmesi” konularında bilgilendirmeler yapılarak, çeşitli hediyeler ve el broşürleri dağıtıldı ve Acil Sağlık Hizmetleri Haftası kutlandı.

TRABZON İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ