HELİKOPTER AMBULANS HAZİRAN AYINDA 44 HASTA İÇİN HAVALANDI

İl Ambulans Servisi Başhekimliğimize bağlı görev yapan Hava 61 Helikopter Ambulans İstasyonu 2009 yılından beri Trabzon ve çevre illere hizmet vermektedir.

Gün ışığında ve meteorolojik şartlar uygun olduğunda hizmet verebilen Helikopter ambulansımız 2018 yılı Haziran ayında toplam 44 hasta için havalanarak 42 hasta taşıdığı, toplam uçuş saatinin günlük ortalama 81 dakika olduğu, hizmet verdiği süre boyunca en çok hasta transferini Haziran ayı içinde gerçekleştirerek, üstün bir sonuç elde ettiği tespit edilmiştir.

Geçen yıl Haziran ayında 26 hasta taşıyan Hava 61 ekibi, 2017 yılı sonunda 204 görev sonucunda 185 hasta transferi gerçekleştirmiştir. İlimiz ve çevre illere hizmet veren, kara yolu ulaşımının zor ve zaman aldığı yerlerdeki acil vakaların hastanelere ulaştırılmasında stratejik öneme sahip olan Helikopter ambulansımız 2018 yılının ilk 6 aylık döneminde ise verilen 144 görev sonucunda 139 hastanın sağlık kuruluşlarına ulaştırılmasında rol almıştır. Haziran ayı içinde yayla yerleşimlerinden de helikopter ambulans ile hastalar hastanelere nakledilmiş olup; Karadağ, Beypınarı, Camiboğazı yaylalarına iniş yapılmıştır.

Acil durumlarda saniyelerin bile çok önemli olduğu düşünüldüğünde Helikopter ambulans hizmeti; ulaşım bakımından özellikle engebeli ve dağlık bir coğrafi yapıya sahip bölgemizde, Acil Yardıma ihtiyaç duyan hastalar için büyük öneme sahiptir. İlimizde 9 yıldır faaliyetini sürdüren helikopter ambulansımız bundan sonrada bu hizmeti sürdürmeye devam edecektir.

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü