MADDE BAĞIMLILIĞI VE ZARARLI ALIŞKANLIKLARTrabzon İl Sağlık Müdürlüğü ve Trabzon Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği çalışma kapsamı çerçevesinde Uzman Dr. Mehmet KAPUCU ve Sağlık Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğü Tıbbi Teknolog Mustafa YAVUZ tarafından "Madde bağımlılığı ve Zararlı alışkanlıklar" konularında Trabzon ve İlçelerindeki Liselerde; Lise öğrenci ve öğretmenlerine yönelik yapılan bilgilendirme ve gençlik panelleri düzenlendi.

                 Programların açılışında konuşan Uz Dr Mehmet KAPUCU, il merkezinde ve ilçelerinde sürekli olarak; madde bağımlılığı ve zararlı alışkanlıklar konularında bilgilendirme toplantıları yaptıklarını, ilçelerde düzenlenen programlarla da merkeze gelmeye imkânı olmayan gençlere ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. Şu ana kadar toplam 4562 Lise öğrencisi ve 129 öğretmene bilgilendirme ve gençlik panelleri yapılmıştır.

Eğitim seminerlerinin her yıl eğitim-öğretim yılı içerisinde devam ettiğini, eğitim yılının birinci dönemi içerisinde Trabzon'un doğusunda  kalan ilçelere gidildiğini ve ikinci dönemi içerisinde de Trabzon'un  batısında kalan ilçelere gidildi.

 Trabzon Sağlık İl Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğünde görevli Mustafa YAVUZ slâyt eşliğinde, "Zararlı alışkanlıklar" konusunda öğrencileri bilgilendirdi.

Zararlı alışkanlıklar denilince ilk akla gelen şeyin tütün olduğunu belirten Yavuz, "Adına tütün derler. Nikotin, sigaranın alışkanlık yapmasına neden olan etken maddedir. Tütün yaprağı içinde doğal olarak bulunur. Son derece zehirlidir. 1 miligram yani toplu iğne başı kadar nikotin, insanı öldürmeye veya felç etmeye yeter. Bu sebeple ziraatta tarım ilacı olarak kullanılır. Yaklaşık 4 bin farklı toksin madde içerir. Bunlardan 55 adedinin direkt kanserojen olduğu ispatlanmıştır."

Tütünün, içindeki nikotinden dolayı esrar ve eroinden sekiz kat daha fazla bağımlılık yaptığına dikkat çeken Yavuz, "Sigara içenlerde kalp krizi geçirme riski sekiz kat fazladır. Damar tıkanıklığı olur. Tansiyon yükselir. Sigara, nefes borularını ve akciğerleri çalışamaz hale gelecek şekilde hasara uğratır. Yaşamınızı nefes darlığı içinde, oksijen tüpüne bağımlı ve yatağa bağlı olarak tamamlamak ister misiniz? Sigara dost gibi görünür; düşman olduğunu anladığınızda yapacağınız hiçbir şey kalmaz." dedi.

                 Uz Dr. Mehmet KAPUCU ise sunumlarla tekrar desteklediği konuşmasında, madde bağımlılığını, psikolojik ve fiziksel bağımlılık olarak iki kategoride değerlendirirken, bağımlılığın fiziksel, toplumsal ve ruhsal etkileri üzerinde durdu.

                "Uyuşturucu madde bağımlıları önce aklını, sonra hayatın mahvederler. Giderek madde miktarını artırırlar ve bağımlı hale gelirler. Bırakmak isterler ama bırakmada zorluk çekerler. Trabzon'da sigara bırakma polikliniklerine bağımlıların mutlaka gitmesi gerekir. Esrar şiddetli beyin zehiridir. Adına zeka zehiri de deniyor. Eroin etkili ve tehlikelidir. Morfinden on kat daha etkilidir. Bunlar depresyonlara ve ruhsal çöküntülere neden olur. Alkol mideyi mahveder. Bir çok kanserin nedeni alkoldür." diye konuştu.

                Alkolün beyin hücrelerini de mahvettiğini kaydeden Uzm.Dr.Mehmet  KAPUCU "Alkol, karaciğer kanserine neden oluyor. Her yıl 100 bin insan sigaradan hayatını kaybediyor. Madde bağımlılığına giden yolda iki temel alışkanlık vardır. Alkol ve sigara. Ailelerin parçalanması ve ekonomik yıkımında, ahlakın bozulmasında, trafik kazalarındaki artışta en büyük sorumlu alkoldür. Siz bunlara bağımlı olmayın, özgür olun." uyarısında bulundu.