TATBİKAT NEFES KESTİ

Trabzon Sağlık Denetleme Merkezi Tabipliği tarafından Trabzon Limanı’nda gerçekleştirilen Halk Sağlığı Acil Durum Tatbikatı, gerçeğini aratmadı.
Senaryo gereği, bir yolcu gemisinden yüksek ateş, öksürük şikâyetiyle özel giysili görevlilerce gemiden alınan iki hasta, ambulansla hastaneye nakledildi.
Açıktaki yolcu gemisinde bulunan iki hastaya yardım için 3 sağlık çalışanı görevlendirilirken, sahil güvenlik botlarıyla gemiye çıkan görevliler hastalara yaptıkları ilk müdahalenin ardından hastaneye nakli gerçekleştirdiler.
Burada yaptığı konuşmada gerçeğini aratmayan tatbikatın amacına uygun bir şekilde gerçekleştiğini belirten Trabzon Vali Yardımcısı Kamil Sarıaslan; "Ülkemizin de aralarında bulunduğu 194 ülkenin taraf olduğu ve yasal bağlayıcılığa sahip bir uluslararası sözleşme olan Uluslararası Sağlık Tüzüğü 2005’e göre halk sağlığı riskleri için uluslararası giriş noktalarında havalimanı, liman ve kara hudut kapısı bazı halk sağlığı kapasitelerin geliştirilmesi yükümlülüğü bulunmaktadır.” dedi.
Türkiye’deki 13 uluslararası giriş noktasının "Belirlenmiş Giriş Noktası” olarak kayıt altına alındığını söyleyen Sarıaslan; "Söz konusu yükümlülüklerden birisi de belirlenmiş giriş noktalarının halk sağlığı acil durum planlarının hazırlanması ve bu planların tatbikatlarda test edilerek güncellenmesidir.” şeklinde konuştu.
Bu kapsamda belirlenmiş giriş noktalarından birinin de Trabzon Alport Limanı olduğunu kaydeden Vali Yardımcısı Sarıaslan şu ifadelere yer verdi;
"Tatbikat, Halk Sağlığı Acil Durum Planı sağlık denetleme merkezimizce liman bünyesinde faaliyet gösteren ilgili kurum ve kuruluşların da katılımı ve katkısıyla hazırlanmıştır. Trabzon Alport Limanı Halk Sağlığı Acil Durum Planı halk sağlığı acil durumlarında halk sağlığı cevabı oluşturmak amacıyla ilgili kurumların görev ve sorumlulukları ile kurumlararası işbirliği ve eşgüdümü tanımlanmaktadır. Senaryo gereği Karadeniz’in Kuzeyindeki bir limandan gelen yolcu gemisinden yüksek ateş, öksürük gibi şikâyetleri olan iki hasta yolcu olduğu bilgisi kaptan tarafından Sağlık Denetleme Merkezi’ne bildirilmiştir.
Yolcu gemisinin geldiği bölge Dünya Sağlık Örgütünce tespit edilen Coronavirüs açısından bulaşık bir bölge olduğundan vakalar, uluslararası yayılım gösterebilecek bir halk sağlığı acil durumu olarak değerlendirilir.”
Söz konusu tatbikat, hastalık şüphesi taşıyan iki yolcunun özel donanımlı 112 Ambulans ekibi tarafından gemiden alınarak Kanuni Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülmesi, buradaki Enfeksiyon Hastalıkları Kliniğinin özel olarak hazırlanmış bölümünde karantinaya alınmaları ile sona erdi.

İpek Cansel Şahin
27.06.2013 tarihli Hizmet Gazetesi