TRABZON112 -TRABZON UMKE VAN DEPREMİ ÇALIŞMASI

Trabzon 112 Acil Sağlık Hizmetleri Van depreminin meydana geldiği 23 Ekim 2011 tarihinde 8 UMKE ve 11 Acil Sağlık Hizmetleri personelinden oluşan 19 kişilik ilk ekiplerini hazırlayarak aynı günün gecesi deprem bölgesine intikal etmiştir.

112 Acil Sağlık Hizmetleri ekipleri Mobil Komuta aracı ile olay yeri yönetimine katkıda bulunmuş, 2 Acil Yardım Ambulansı ile birlikte göçük altından çıkarılan depremzedelerin olay yerinde ki tıbbi müdahalelerini gerçekleştirerek Van merkezi ve çevre illerdeki çeşitli hastanelere ambulansla nakillerini yapmıştır.

Trabzon 112 ekipleri ayrıca civar köylerde sağlık taraması yaparak 206 hastayı muayene etmiştir.

Trabzon UMKE 8 kişilik  ekibi ve 2 adet 4x4 aracı  ile  Erciş merkez kahvehaneler bölgesinde Erzurum ve Gümüşhane Sivil Savunma Ekipleriyle birlikte çalışarak 6 günde 6 depremzedenin medikal kurtarmasını gerçekleştirmiştir.

Yedi (7) aylık Yağmur bebek ile abisi 1,5 – 2 yaşındaki Mustafa A. ‘nın medikal kurtarmasını Trabzon UMKE ekibi gerçekleştirmiştir.

Enkaz altında üzerindeki kolonla sıkışmış olan crash sendromu bulunan iki afetzede de crash tedavi protokolü uygulanarak medikal yönden kurtarılışları sağlanmıştır. İsmail isimli crash sendromlu afetzedenin kurtarılışı 7 saat süren titiz bir çalışmayla mümkün olmuştur.

Trabzon UMKE ekibi ve İlk giden Trabzon 112 Acil Sağlık Hizmetleri personelleri deprem bölgesinde görevlerini tamamlayarak 29.10.2011 Cumartesi gecesi Trabzon’a dönmüştür.

Trabzon 112 Acil Sağlık Hizmetleri halen deprem bölgesinde 1 Mobil Komuta Aracı, 2  Acil Yardım Ambulansı ve 9 personelle görevini sürdürmektedir.